Header

TECHNICKÁ ŘEŠENÍ

Zvyšující se cenu energií je třeba promítnout do návrhu technického řešení domu. Návratnost finančních prostředků z menší spotřeby energií při provozu domu je perspektivní řešení do budoucna. Z tohoto důvodu je nutné navrhovat domy v nízkoenergetickém nebo pasivním provedení.

Energetické standardy domů podle roční měrné potřeby tepla na vytápění:

V současné době stávající budovy dosahují měrné spotřeby energie okolo 200 -300 kWh/(m2rok)
-Spotřeba vyhovující platné ČSN 73 0540 je 90 kWh/(m2 rok)
-Nízkoenergetický standard tato spotřeba snížena na 50 kWh/m2rok
-Pasivní standard tato spotřeba snížena na 15 kWh/m2rok a méně

Snížení spotřeby je možné dosáhnout vhodnou konstrukcí domu, není architektonicky omezené, ale klade na architekta a projektanta vyšší nároky než stavba obyčejná

Nízkoenergetický standard

Zesílené všechny tepelné izolace s důslednou eliminací tepelných mostů v konstrukci domu. Zdroj tepla kotel + solární dohřev vody (TUV). Systém rekuperace tepla a současné zajištění nutné výměny vzduchu vzduchotechnikou (VZT).

Pasivní standard

Masivní homogenní materiál na nosné konstrukce doplněný silnými tepelnými izolacemi domu (stěny 300 mm). Zdroj tepla kotel, vhodné tepelné čerpadlo, rekuperace tepla VZT a solární dohřev TUV.
Masivní homogenní materiál na nosné konstrukce doplněný silnými tepelnými izolacemi domu (stěny 300 mm). Zdroj tepla kotel, vhodné tepelné čerpadlo, rekuperace tepla VZT a solární dohřev TUV. Dům je nutné navrhnout tak, aby teplo z domu v zimě nikam neutíkalo, ale v létě musí být interiér naopak dostatečně ochlazován. Z tohoto důvodu je optimální volit pro nosnou část konstrukce stavby masivní konstrukce, které mají vysokou pevnost a hmotnost a současně vysokou tepelnou akumulační schopnost. Pro interní mikroklima je důležitá tepelná pohoda uvnitř objektu jak v zimě, tak v létě. Je třeba zajistit tepelnou stabilitu , aby konstrukce v zimě rychle nevychladly a naopak v létě se nepřehřívaly a nemusela být používána klimatizace. Nosná konstrukce stěn domu je z exteriéru zateplena s vyloučením tepelných mostů tepelně izolačním sendvičovým nebo kontaktním systémem v tloušťce od 150 mm /nízkoenergetický s/.

Stavební materiál

Nejvhodnějším stavebním materiálem pro svislé nosné konstrukce, splňující výše uvedené požadavky jsou monolitické betonové nebo vápenopískové zděné konstrukce / www.kalksandstein.cz, www.kalksandstein.de, www.vapis-sh.cz /

Monolitické betonové konstrukce

jsou díky svým vlastnostem používány na nejnáročnějších stavbách po celém světě.
U méně známých vápenopískových konstrukcí lze předpokládat rozvoj v souvislosti výstavby pasivních domů do podlažnosti 10-ti podlaží. Tyto vynikají vysokou tepelnou akumulací, útlumem hluku, sníženým množstvím stavební vody/ vápenopísek/, která jinak vysychá u zděných konstrukcí 3 -4 roky,s možností snížení tloušťky nosných stěn až na 115 mm. V důsledku zmenšení tloušťky nosného a obvodového zdiva dochází k zisku obytné plochy cca 7 % oproti zateplovaným klasickým zděným konstrukcím. Pro optimální mikroklima domy postavené z vápenopískových bloků vychází jako vítězové.Vápenopískové bloky mají vysokou akumulační schopnost tepelné energie, ale také schopnost ukládání vodních par, takže stěny jsou schopny zvýšit svoji vlhkost, když je to potřeba a následně zpětně vlhkost uvolnit do vnitřního prostoru, když je vzduch sušší. To způsobuje, že se nám v domě lépe pobývá, je sníženo riziko kondenzace na povrchu stěn oproti ostatním konstrukcím a udržuje se optimální mikroklima.Tyto schopnosti vápenopískových výrobků jsou dány složením z křemičitého písku, nehašeného vápna a vody, kdy tyto tři složky při výrobě reagují za vysokého tlaku při teplotě 200°C a vzniká chemiká vazba písku a pojiva. Standardně dodávané výrobky o měrné hmotnosti p = 1800 - 2000kg/m3 jsou v třídě pevnosti 10 až 25MPa dle ČSN EN 772-1.

Zděné konstrukce

Jako další řešení pro nosnou část konstrukce stavby je volba cihelné zděné konstrukce s co nejvyšší třídou pevnosti a vysokou měrnou hmotností. Výrobky cihlářského průmyslu pro tepelně izolační zdivo, které je v případě nízkoenergetických a pasivních řešení domu doplňovat tepelnou izolací od tloušťky 100mm a více, mají obvykle třídu pevnosti 6 – 10Mpa, v důsledku toto vede k velké tloušťce nosných konstrukcí na úkor obytného prostoru domu. Kompromisem může být volba děrovaných cihel určených na nosné zdivo v tl.250, 300mm v pevnostech 12 až 15 MPa doplněných tepelnou izolací..

Nejvhodnějším stavebním materiálem pro vodorovné nosné konstrukce je monolitický železobeton vzhledem k jeho pevnosti, dosažení tuhosti celé konstrukce domu, variabilitě a trvanlivosti. Jinak je ale možno na vodorovné konstrukce použít i další běžně používané materiály, např.
/ žb.panely, keramika a plech jako ztracené bednění, dřevo /.